• DOLAR
  $1.316,1400
 • EURO
  $0,2694
 • ALTIN
  $32.071,0000
 • BIST
  1,2141
HATAY MESELESİ v HATAY NE ZAMAN TÜRKİYE YE DAHİL OLDU.?

HATAY MESELESİ v HATAY NE ZAMAN TÜRKİYE YE DAHİL OLDU.?

Türkiye’nin suriyede yaptığı “Bahar harekatı” Tüm Dünya’nın gündemini belirliyor. Rusyadaki  basın medya İdlib ile ilgili  yaptığı bir haberde “antakya” (HATAY) ın işgal edilmiş çalıntı Bir bölge olduğunu Yazdı.  Rus medyasının Bu kışkırtıcı haberinin ardından m “Hatay Türkiye’ye sonra mı bağlandı?” Şeklinde Sorular sorulmaya başlandı. Peki  “Hatay ne zaman Türkiye’ye bağlandı?” v Türkiye nin 31 Plakalı […]

Türkiye’nin suriyede yaptığı “Bahar harekatı” Tüm Dünya’nın gündemini belirliyor. Rusyadaki  basın medya İdlib ile ilgili  yaptığı bir haberde “antakya” (HATAY) ın işgal edilmiş çalıntı Bir bölge olduğunu Yazdı.  Rus medyasının Bu kışkırtıcı haberinin ardından m “Hatay Türkiye’ye sonra mı bağlandı?” Şeklinde Sorular sorulmaya başlandı. Peki  “Hatay ne zaman Türkiye’ye bağlandı?” v Türkiye nin 31 Plakalı ili oldu.?  v hangi anlaşmayla anavatan Toprağına dahil edildi.? 

mustafa kemal in fransızlar’ın antakya olarak ifade edip üzerinde hak iddia ettiği Hatayın referandum Sonucu anavatana katılan hatay için sarf etmiş olduğu  “40 yıllık türk yurdu düşma elinde esir kalamaz” sözünü burada söylemiştir. Bu söz sonrası hatay’ın kurtuluşu gerçekleşmiş, 23 temmuz 1939’da Mustafa Kemal’in Dünya dan ayrılışından yaklaşık 1 sene sonra hatay devleti türkiye cumhuriyeti’ne katılmış ve 31 Plakalı ili olarak Türkiye illeri arasına katılmıştır. rivayet odur ki hatay’ın Mustafa Kemal  için önemi her zaman ayrı olmuştur. ölüm döşeğindeyken son isteklerinden biri hatay’ın anavatan’a katılması diğeri ise enginar olmuştur. 

“Hatay, Osmanlı Devleti ve İtilaf kuvvetleri arasında 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması’ndan sonra Fransızlar tarafından işgal edildi. 20 Ekim 1921’de Türkiye’nin Fransa ile imzaladığı Ankara Anlaşması’yla da Hatay, Fransa yönetiminde, Suriye sınırları içinde kaldı. Ancak bu anlaşmada yer alan hükümlere göre, büyük çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hatay’da özerk bir yönetim kurulacaktı. Türklere milli kültürlerinin korunmasında her türlü kolaylık sağlanacak ve Türkçe resmi dil olarak kullanılacaktı. Bunun üzerine Fransa, Hatay ve çevresini “Kuzey Suriye Hükümeti” adı altında Milletler Cemiyeti’ne tescil ettirdi. Hatay, özerk bir yönetim olarak uluslararası alanda kabul gördü.

Türkiye, 9 Ekim 1936’da, Fransa’ya bir nota vererek Suriye ve Lübnan’a olduğu gibi İskenderun Sancağı’na da bağımsızlık verilmesini istedi. Fransa, verdiği cevapta, İskenderun Sancağı’nın bağımsızlığının tanınması hâlinde Suriye’nin parçalanmış olacağını, buna da kendisinin yetkili olmadığını bildirdi. Türkiye’nin isteğinde ısrar etmesi üzerine Fransa, sorunu Milletler Cemiyetine götürmeyi önerdi. Türkiye de bunu kabul etti.

İskenderun sorunu, 14 Aralık 1936’da, Milletler Cemiyetinde ele alınarak Sancak için yeni bir statü kabul edildi. Buna göre İskenderun ve Antakya iç işlerinde tam bağımsız, dış işlerinde Suriye’ye bağlı, kendisine özgü bir anayasa ile yönetilen bir statüye kavuşturuldu. 1937’de Türkiye ile Fransa arasında imzalanan bir antlaşma ile Sancak’ın toprak bütünlüğü güvence altına alındı.

Fransa ile Türkiye arasında 23 Haziran 1939 tarihinde Ankara’da, “Türkiye ile Suriye Arasında Toprak Sorunlarının Kesinlikle Çözümüne İlişkin Antlaşma”nın imzalanması ile Fransa, Hatay’ın Türkiye’ye katılmasını kabul etmesiyle, 29 Haziran 1939’da Meclisinin aldığı karar doğrultusunda Türkiye’ye katıldı. Türkiye ise, 7 Temmuz 1939 günü çıkarılan bir yasa ile “Hatay” ilini kurarak katılma işlemini sonuçlandırdı. 23 Temmuz 1939 tarihinde de Fransız Birlikleri Hatay’ı terk etti.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?