Tag Archives: Yasin Asma

ADALET ANLAYIŞIM v insana Verdiğim değer hakkında —– <3

Babam Molla Yusuf Çevresinde Hatrı Sayılan Klasik Bir Hocaydı
Allah rahmet eylesin (1946 ♾️ 2009)
Çok Sempatik olmasının Yanında TATLI – ASABİ YÖNÜ VARDI Fakat Hemen herkes babamın mizacını bilir, tersine gitmez ona göre davranırdı. Nadiren Tartışma, münakaşa olurdu.! Ben Babama “DERE CAMİSİNDE” Müezzinlik v Hatiplik yapardım. Babam (r.a- allah ondan razı olsun) namaz kıldırırdı. SERT HUTBELERİMİ tepki vermeyişinden BEĞENDiĞİNi anlardım.!
Bazen Kendi yaşıtlarına ufak bir hatalarında çatar ibadet Konusunda eksik v yanlışlarını Yüzlerine vurup bazen kırıcı olur Bazen kavgaya dönüşünce abim v ben Babamdan habersiz kavga ettiği kişiye Küçük bir hediye ile gidip Gönlünü alır, özürdileyip Böylece işi tatlıya bağlardık. Babama da Saygılı Bir üslup ile kızardık (Tabiki o modda olduğu zaman) 🙃😁
işte Bizim yetişme Tarzımız, Adalet anlayışımız v insan ilişkilerimiz budur.
 
Bugünkü toplumda bu erdemlerin kaybolmaya yüz tuttuğu v ürkütücü bBir yokoluşa Doğru evrildiğimizi kahırla izliyorum. İnsanlar vefasız hayırsız Kıymet bilmez, insan ilişkileri diye bir şey Zaten yok. Olabildiğince menfaatçi GÜCÜNÜZÜ, NÜFÜZUNUZU, ETKİNİZİ Bir şekilde kullanmak için kısa, orta v uzun vadede planlar yapar Sizi bu bağlamda Başüstüne koyup korumaya kollamaya başlar. Bir zaaf, Bir hata, Bir gaflet ile veya haklı bir tavrınız nedeniyle bir şekilde GÜCÜNÜZÜ ETKİNİZİ NUFUZUNUZU KAYBETMEYE BAŞLAYINCA size Gösterilen o Saygı Sevgi ilginin kaybolmaya başlayıp Bir süre sonra Saygısızlık terbiyesizlik ile karşı karşıya kaldığınızı görürsünüz.
 
Faraza Bir milletvekili olmanız durumunda (Çok özürdilerim) şahsi WC nizi kim Daha temiz yıkar yarışına girme potansiyeli taşıyanların gücünüzü kaybettikten Sonra yaşadığınız ciddi sıkıntılar nedeniyle Üstelik Meselelerden haberdar oldukları halde “dilsiz şeytan” olmayı bırakın üstüne koyup size karşı söylem geliştirmeyi, An’ın güçlülerine yaranıp yağ çekerek size “alo hecci Abi Selâmaleyküm Nasılsın Rabbim aranıza hayrı koysun” bile taraflı olmadan Bir hayır duasında bulunmayı Bir hoşgeldin Nasılsın ziyaretinde Normal bir insan davranışı görmeyince Kendi kendinize VAY BEEE dediğinizi farkedersiniz. ne diyeyim ALLAH’ıN GÜNLERI ÇOKTUR.
HER İNSAN ENGELLİ ADAYIDIR.! ” Lütfen insan kalınız.!
Saygılarımla —– <3

Gençliğe Hitabe 2

GENÇLİĞE HİTABE
Çok değerli ARKADAŞLAR
Aziz islamın SABİT asla tartışılmaz İLKE, UMDE, PRENSİP ve
belli başlı bir takım KURALLARI vardır. biz müminlerde bunlara uymak durumundayız.
Birde bundan ayrı Aziz islamın hareketli, CANLI olan bir damarıda vardır,
hayatın belli alanlarına MÜDAHALE eden
DİNAMİK, AKTİF bir tarafıda vardır.

konuyu bu yönüyle ele aldığımızda bizlere anlatılan yanlış şeylere rağbet etmemek ama DOĞRULARI SAHİPLENMEK durumundayız.

sevgili GENÇLER
şu hususun altını özellikle çizmek istiyorumki !
Bir sonraki nesle BİLGİ AKTARICISI olarak sizler
AİLENİZDEN birinci derecede SORUMLUSUNUZ
şunu iyi bilmenizi çok rica ediyorum ve USULÜNCE, ADABINCA, ÖRNEK OLACAK şekilde kırmadan üzmeden ama sla taviz vermeden
ÜZERİNE GİTMENİZİ çok çok rica ediyorum ve diyorum ki !
size din diye anlatılanların önemli bir bölümü
DİN DEĞİL :::::G-E-L-E-N-E-K-T-İ-R
sanırım yeterince açıklayıcı oldu.

sevgili GENÇLER
DÜNYANIN SİZDEN BEKLENİSİ ÇOKTUR.
bugün burada konuları tartışıyoruz ama yarın bir gün sizler idareci ve belkide ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve bazı hususlar sizin elinizde bir takım yetkiler olacaktır. biriniz doktor olacak inş. biriniz ciddi bir işletmenin başında, biriniz bürokrat biriniz milletvekili ve o gün sorumluluk sizin belinizi bükecek ve bu sohbetimizi anacaksınız umarım.
Genel anlamda gençlerimize ve eğilimlerine baktığımda gençlerimizin yetişme tarzına baktığımda ürküyorum. en basitinden facebook denen bu platformda kişilik göstergesi sayılabilecek bir takım verileri elde etmeniz hiçte zor değil. bazılarına bakıyorsunuz kendi karakterini yansıtmayan insanların nasılda kendileri ile barışık olmadığını başkalarına özendiklerini görüyoruz. bazıları ciddi konularda söz söyle becerisi sergileyemiyor bizim zaman zaman yaptığımız espritüel tadını çıkarıp keyifli hale dönüştürmek başkasının YAŞAM TARZI haline dönüşüyor.

YALNIZ İKEN BAŞKA kalabalık içinde iken başka GENÇLERİMİZ var
ve bu gençler büyükleimizin ve (z)alimlerimizin yetiştirdiği NAMAZA HORTUMLA KALDIRDIĞI gençliktir evet.
böylesine BİLGİSİZ ve özgüveni olmayan BİR GENÇLİKLE ne yapılacağı konusunda aklıma hiçbirşey gelmiyor. ama aklıma gelen tek şey sizin söz sahibi olacağınız bir zaman dilimindede GAZZE BOMBALANMAYA DEVAM EDECEK. israil dünyanın başına bela olmaya devam edecek. fakat umut olarak şunu sizinle paylaşmak istiyorumki israildeki nesilde yıllar geçtikçe değişiyor bizde değişiyor dönüşüyor gelişiyoruz.
ama siz GELENEĞİ SÜRDÜREN tarafta olduğunuz sürece zulüm devam edecektir bunu böylece bilmenizi not etmenizi rica ediyorum.

korkmayın TARTIŞIN ÖĞRENİN ÖĞRETİN DÜŞÜN KALKIN BİR DAHA DÜŞÜN BİR DAHA KALKIN TECRÜBE SAHİBİ OLUN

saygıda büyüklerinize asla kusur etmeyin
AMA ÖĞRETİCİ VE ANLAYIŞLI OLUN
tartışmak asla SAYGISIZLIK demek DEĞİLDİR
asla iç dünyanızda savunamadığınız bir düşünceyi papağan gibi tekrar etmeyin. doğru ise kabul edin, bir bilginin doğru olup olmayacağının ilmini öğrenin emin olun bunlar hiçmi hiç zor değil GAZZE SİZİ BEKLİYOR GENÇLER, FİLİSTİN IRAK SURİYE ÇEÇENYA DOĞU TÜRKİSTAN KÜRDİSTAN sizi bekliyor umut sizsiniz gençler yalvarıyorum KENDİNİZİ KÜÇÜMSEMEYİN ama asla böbürlenmeyin. büyüklerimiz oğlum sen karışma o bizim işimiz değildir dediğinde İTİRAZ EDİN ama kırmayın

UMUT SİZSİNİZ GENÇLER
kendinize özgü bir dil geliştirin. BOL KİTAP OKUYUN
düşüncelerini tam olarak ifade edemediğiniz kavrayamadığınız düşüncelerin AMİGOLUĞUNU yapmayınız BU SİZİN KIYMETİNİZİ DÜŞÜRÜR. BİLMEMEK ASLA SORUN DEĞİL AMA BİLMEK ram olmak, bilmek tavır almak, bilmek risk almak, bilmek kendine özgüven duymaktır
bu duyguları sizinle paylaşmak istedim
ara ara yasin kardeşinizi gençler olarak kendi aranızda tertipleyerek ziyaret edin ve kardeşinizi aydınlatın tartışın faydalandırın.

gelin bildiklerimizi hep baraber tekrar edelim. inanın bunları yapptığımızda hayattan daha iyi haz alacak FARKINDA OLARAK yaşayacak ve birçok şeyin elimizde olacağını anlayacağız.
veselamü aleyküm ve rahmetullahi ve bereketuhu


yasin asma

Eyvallah MiR’im.!