• DOLAR
  $1.229,9200
 • EURO
  $0,2689
 • ALTIN
  $32.347,0000
 • BIST
  1,2170
Cennet Vaadinde Bulunan Lider; Hasan Sabbah

Cennet Vaadinde Bulunan Lider; Hasan Sabbah

Elbruz sıradağlarının tepesinde yer alan kaleye yerleştikten sonra, müritlerinin sayısı giderek artmış. Tabii bu durumda etkili şey, Hasan Sabbah’ın dehasını kullanarak müritlerini etkilemesi ve onları cennet vaadiyle kandırmasıymış. Nitekim Haşhaşin tarikatının kurucusu müritlerini önce haşhaşla mayıştırıyor, sonra onları uzun taş bir yolda yürüterek göreceklerine hazırlıyor ve nihayetinde Alamut Kalesi’nin arka bahçesinde olan saklı cennete götürüyormuş. Kendilerine geldiklerinde etrafta rengarenk […]

Elbruz sıradağlarının tepesinde yer alan kaleye yerleştikten sonra, müritlerinin sayısı giderek artmış. Tabii bu durumda etkili şey, Hasan Sabbah’ın dehasını kullanarak müritlerini etkilemesi ve onları cennet vaadiyle kandırmasıymış. Nitekim Haşhaşin tarikatının kurucusu müritlerini önce haşhaşla mayıştırıyor, sonra onları uzun taş bir yolda yürüterek göreceklerine hazırlıyor ve nihayetinde Alamut Kalesi’nin arka bahçesinde olan saklı cennete götürüyormuş. Kendilerine geldiklerinde etrafta rengarenk çiçekler, lezzetli yiyecekler, hiç görmedikleri kadar güzel kızlar gören adamlar, buranın sözü edilen cennet olduğuna körkütük inanıyorlarmış.

Cennet vaadi ile liderlerine bağlanan müritler, orayı tekrar görebilmek için verilen emirleri sorgusuz sualsiz yerine getiriyor ve ölümden zerre korkmuyorlarmış. Hasan Sabbah’ın cennetine gidenler, gidemeyenlere oranın nasıl bir yer olduğunu anlata anlata bitiremiyor ve fedailerin sayısı giderek daha çok artıyormuş. Ayrıca fedailer katı ve sert eğitimlerden geçiyormuş. Yaklaşık iki bin kişinin bulunduğu söylenen Alamut Kalesi’nde ağır eğitimler veriliyor, müritlerden yenilmez savaşçılar yaratılıyormuş.

Liderlerinin Tek Sözüyle İntihar Eden Müritleri;

Liderleri ne derse yerine getiren müritleri etkilemek için bir tek cennet vaadi değil daha başka şeyler de yapılmış. Örneğin; Hasan Sabbah’ın odasında sadece başı gözükecek şekilde bir fedai gömülür, üzerine kan dökülen adam yeni mürit odaya girdiğinde konuşmaya başlarmış. Cennete gittiğini ve oranın ne kadar güzel bir yer olduğunu anlatan fedainin başı, konuşması bittikten sonra gerçekten kesilir, gözlerine inanamayan çaylak mürit ise bir an önce fedai olmak istermiş. Ayrıca dailer tarafından eğitilen fedailer yalnızca savaş tekniklerinde değil din, tarih, coğrafya gibi konularda da yetiştirilirmiş.

Haşhaşin tarikatının kurucusu Hasan Sabbah, her gün biraz daha güçlenirken kalesine gelen misafirlerini etkilemek için bazı müritlerini intihar emri verir ve müritler de afyonun etkisiyle tepeden aşağıya atlarlarmış. 34 yıl boyunca Alamut Kalesi’nden bir kez bile ayrılmadığı söylenen Hasan Sabbah, tüm bu özelliklerinin yanında adaletiyle de tanınırmış. Hatta oğullarından Muhammed’i tarikatın kurallarını çiğneyerek şarap içmesi nedeniyle gözünü bile kırpmadan öldürmüş.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?