• DOLAR
  $1.274,8100
 • EURO
  $0,2889
 • ALTIN
  $33.818,0000
 • BIST
  1,2135
Yasin Asma kimdir

Yasin Asma kimdir

YASİN ASMA kimdir? Yasin Asma 1971 yılında Mardin’in Midyat ilçesine bağlı şirin bir köy olan “Yolbaşı” köyünde Dünya’ya geldi. 2-3 yaşından sonra babasının İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda işe girdi. Ve Böylece Yasin Asma Ailesi ile 1974’te İskenderun’a yerleşti. Yasin Asma tüm çocukluk ve olgunlaşma süreci olarak ifade ettiği gelişim sürecini 2005 yılına kadar İskenderun’da geçirmiştir. […]

YASİN ASMA kimdir?


Yasin Asma 1971 yılında Mardin’in Midyat ilçesine bağlı şirin bir köy olan “Yolbaşı” köyünde Dünya’ya geldi. 2-3 yaşından sonra babasının İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda işe girdi. Ve Böylece Yasin Asma Ailesi ile 1974’te İskenderun’a yerleşti.
Yasin Asma tüm çocukluk ve olgunlaşma süreci olarak ifade ettiği gelişim sürecini 2005 yılına kadar İskenderun’da geçirmiştir. İlk ve orta öğrenimini İskenderun Cumhuriyet Lisesi’nde gördü. Okul bittikten sonra Uluslararası Ham Petrol Taşımacılığı, Toplu Taşıma, Sebze Meyvecilik (Ortadoğu Sebze Meyvecilik), Adana Sebze Hali’nde Muzculuk İnşaat Sektörü’nde formenlik, Adana’da Reklam ve Tanıtım gibi çeşitli sektörlerde iş yapmıştır.


Bu işlerin ardından sonra klasik İslami medrese eğitimi alarak düşünce dünyasını Türkiye ve Dünyanın Önemli düşünce adamlarının eserlerinden ve düşüncelerinden faydalanmaya çalışmıştır.
Yasin Asma Mardin ve İskenderun’da hemen herkes tarafından bilinen kanaat önderi olan babası Molla Yusuf Asma’nın İskenderun’da Güzel Dere Camisi’nin imamlığını yaptığı sırada Yasin Asma bu düşünce okuma yıllarında gönüllü olarak babası ile birlikte camide hutbeler okuyup hatiplik ve müezzinlik yapmıştır.
2005 yılında AXA reklam firmasını kurmak üzere Adana’ya yerleşip, Adana ve çevresinde çeşitli çalışmalar yapmıştır.
2012 yılında her şeyin çok iyi gittiği sırada ansızın sol ayak topuğundaki hafif güç kaybı Yasin Asma’yı hastahane koridorlarının müdavimi ve tanıdığı bir siması haline getirmiştir. Çünkü teşhisi uzun süren, yorucu, sıkıcı, uzun gözleme dayalı, insanı ürküten, adeta “beşikteki bebelerin saçlarını ağartan” ve insanoğlunun yıllarca uykularını kaçırıp uzun yıllar geceleri uyutmayacak olan ALS hastalığı ile tanışmış ve internetten edindiği bilgiye göre kısa bir süreç içerisinde bütün hareket kabiliyetini yitirecek, bu da yetmezmiş gibi ciğer ve diyafram iflas edip akabinde nefes alabilmesi için boğazına bir delik açılacak, konuşamayacak, yemek yiyemeyecek, boynunu tutamayacak, yani hayati fonksiyonlarını büyük oranda kaybederek sadece gözlerini oynatabilecekti. Hastalığının ilerleyen süreçlerinde Yasin Asma, hastalığına karşı oldukça dirençle yaklaştı ve gözlerini oynatabildiği için Allah’a şükretti ve insanları sahip oldukları “gerçek zenginliğin” farkına varması için uyarı, telkin ve tavsiyelerde bulundu.

Yasin Asma hastalığın insana kattıkları ve insanı olgunlaştırıcı yönü olduğuna inandığından
birçok ALS hastasında olduğu gibi yıkımın boyutu o kadar ileri derecede ol(a)madı. Bir çok ALS hastası teşhisin konmasından birkaç ay sonra vefat ediyor olmasına rağmen Yasin Asma, gücünü ve metaneti koruyarak “Allah var gam yok” diyordu.
ALS hastalarının ve genel olarak engellilerin sorunlarına çözüm üretmek amacıyla 2018’de 27. dönem Ak Parti Milletvekili olmak için adaylığını koymuş, bu minvalde dönemin cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş, fakat sağlık sorunları sebebi ile süreci tamamlayamamıştır.
Yasin Asma şu anda 9 yıllık ALS hastası olarak kıpır kıpır dolu dolu mutlu bir yaşam sürüyor. Müz-san (Müzisyen ve Sanatçılar Federasyonu) onursal başkanlığını yürüten Yasin Asma gazetelerde köşe yazıları makaleler kaleme alıyor, kitaplar yazıyor ve sosyal sorumluluklar üstleniyor. Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanıyor. Memleket meselelerine bile el atıyor. Hiçbir hareket kabiliyeti olmadığı halde kendi alanıyla ilgili reklam, tanıtım ve grafik çalışmaları yapmaya devam eden Yasin Asma, özel donanımlı göz bilgisayarı ile Yazmış olduğu “Gözlerini Kapatmadan Göremezsin” isminde 1 Şiir kitabı bulunuyor. Yasin Asma yılmadan Web sitesi ve grafik çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Yasin Asma evli ve 4 çocuk babasıdır.

Yasinasma@gmail.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Rabbim acil şifalar versin inşallah.hiçbir zaman bu yaşama azmini bırakma daima mücadeleci ol.ve diğer hastalara örnek olup senden görecek ve öğrenecek çok şeyleri olacak çünkü.rabbim bütün hastalara acil şifalar dertlilere devalar borçlularada borçlarını ödeme edası göndersin inşallah.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?